Krahule

Font Size

Profile

Cpanel

Bežecké trate na Krahuliach si ľudia mýlia s turistickým chodníkom. Je to bezohľadnosť alebo nevedomosť ?

Úprava bežeckých tratí stojí všade na svete nemalé peniaze a je tiež náročná na technické zabezpečenie. Aj preto nie je veľa lokalít na Slovensku, kde je možné nájsť kvalitne upravené bežecké trate. Krahule si dokázali poradiť s financiami aj s potrebnou technikou, našli sa aj ľudia ochotní  venovať ich úprave svoj voľný čas a energiu. No aj to je niekedy málo.  

 

Obec Krahule v spolupráci s prevádzkovateľom lyžiarskeho strediska SKI Krahule a s pomocou niekoľkých dobrovoľníkov v roku 2013 vybudovala na Krahuliach 5 km dlhý bežkársky okruh, čo sa okamžite stretlo s pozitívnym ohlasom širokej verejnosti domácich , chatárov ale aj ľudí z okolitých obcí. Prvotné nadšenie však už vtedy zakrátko vystriedalo sklamanie z prístupu peších turistov, ktorí upravené trate začali využívať na prechádzky a venčenie domácich miláčikov. Nepomohla ani informačná tabula pri vstupe na okruh či časté prosby iniciátorov projektu priamo na trati.

Po minuloročnej slabej zime, kedy snehové podmienky neumožňovali sprevádzkovanie bežkárskeho okruhu sa tento rok milovníci bielej stopy opäť dočkali. Po výdatnom piatkovom snežení boli v sobotu ( 31.1.2015 ) trate opäť upravené na klasickú aj voľnú techniku až po obľúbenú a turisticky vyhľadávanú vyhliadku nad Kremnicou. A práve táto skutočnosť opäť spôsobila, že trať bola už v nedeľu na obed prešľapaná  od množstva peších turistov a posiata psími výkalmi. Dobrá myšlienka tak opäť narazila na bezohľadnosť niekoľkých ľudí. Prejsť sa na vyhliadkovú vežu sa určite dá aj po kraji upravenej časti bežeckej trate a využívať túto trať na venčenie psov je bezohľadné nie len voči ľuďom, ktorí jej úprave venujú svoj voľný čas či peniaze, ale najmä voči tým, ktorým je trať určená - bežkárom.

Posledným zúfalým pokusom o nápravu  bude zrejme umiestnenie informačných tabúľ  po okraji trate. Či to pomôže k tomu, aby sa ľudia na tomto mieste začali konečne správať ohľaduplne tak ako je to napríklad v Rakúsku či Taliansku ukáže blízka budúcnosť. Ak nie, ťažko predpokladať , že sa nájde vôľa pokračovať v tejto peknej myšlienke a bežecké trate na Krahuliach sa opäť premenia na zasnežené lúky ako tomu bolo v minulosti. Škodní budeme my všetci ...    


Kontakt

Obecný úrad Krahule
Krahule 26, 96701 Krahule

Tel : +421 45 6743659

Mail : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Web : www.krahule.sk